• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği

AYEK-DER

HAYALİMDEKİ TEPEKÖY... ŞAVŞAT TEPEKÖY İÇİN BAZI PROJE FİKİRLERİ

Saygıdeğer Tepeköylüler,
Mensubu bulunmaktan onur duyduğum Tepeköy halkından biri olarak köyümüzle ilgili bazı proje fikirlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki de buna köyümüzle ilgili kurduğumuz hayaller demek daha doğru olabilir. İster proje fikri deyiniz ister hayal, bütün bunlar aslında benim gibi birçok Tepeköylü’nün aklına gelen ve çeşitli ortamlarda bir araya gelindiğinde köylülerimin zaman zaman üzerinde konuştuğu fikirler olabilir.
Bilindiği gibi hayal kurmak önemlidir ve kurulan bu hayaller gün gelir gerçeğe dönüşebilir. Zaten olabilecek şeyleri düşlemek hayal olmaktan da çıkmıştır, çünkü zaman içerisinde gerçeğe dönüşebilecekleridir.
Köyümüzle ilgili “ah keşke olsa ne güzel olurdu” diyebileceğimiz şeyler vardır mutlaka hepimizin. Ah keşke tüm mahalle yollarımız çamurdan kurtulsa mesela. Ah keşke su sıkıntımız olmasa, keşke köyümüz bir turizm destinasyon (varış yeri) merkezi olsa. Gelen turistlere yönelik üretim artsa ve üretilen malzemeler satılsa köyümüz, köylümüz zengin olsa mesela. Herkesin görmek istediği, içinde yaşayanların çok daha mutlu olduğu bir köy olsa Tepeköy. Gelenlerin gitmek istemediği, gidenin bir an önce tekrar dönmek istediği bir köy Tepeköy… Hayalimizdeki Tepeköy…
Son zamanlarda köyle ilgili “ah keşke olsa ne güzel olurdu” diyebileceğimiz bazı proje fikrîlerini herhangi bir öncelik sırasına bağlı olmaksızın aşağıdaki gibi paylaşmak istiyorum siz değerli köylülerimle.

1.    SULAMA GÖLETİ PROJESİ

Herkesin bildiği gibi yaz aylarında hele hele kurak giden mevsimlerde köyümüzde içme ve sulama suyu temininde bir takım aksaklıklar yaşanmaktadır. Mevcut tarım arazilerinin sulama suyu olmadığından tarımsal üretim gün geçtikçe azalmakta, tarlalar bahçeler ekilememekte, ekilen sınırlı arazide de özellikle havaların kurak gittiği, yağmurların yağmadığı veya az
yağdığı senelerde verim oldukça azalmaktadır. Yine köyümüzde son yıllarda hızla çoğalmakta olan meyve ağaçları da sulanamadığından yeterli verim alınamamaktadır. Hatta yazın köyde çekilen içme suyu sıkıntısının bir nedeninin de sulama suyu eksikliği olduğunu söylemek sanıyorum yanlış olmaz. Çünkü insanlar kapısının önünde ektiği üç beş sebze fidanı kurumasın diye şebeke suyunu sulama amaçlı kullanma tevessül edebiliyor ve amacı dışında kullanılan su yetmiyor. Bu durumda komşular arasında huzursuzluğa neden olabilmektedir..
Velhasıl hem yaz aylarını köyde geçirmek üzere gelen gurbetçilerimiz hem de sürekli köyde yaşayan kıymetli köylülerim su sıkıntısı çekmekteyken, hal bu iken; bahar aylarında yağan yağmurlar ve eriyen kar suları ile coşup taşan derelerimizin suyu boşu boşuna akıp gitmektedir.
Bu durumda acaba “Sahot” mahallesinden doğup “Gogelet” ve “Arişet” mahallelerinden akmakta olan derelerin, kar sularının eridiği ve yağışların bol olduğu mevsimlerde derelere sığmayacak kadar coşan sularının bir sulama göletlinde depolanarak boşa akıp gitmesi önlense ve kurak yaz günlerinde köy içerisindeki tarlaların, bostanların ve meyve ağaçlarının sulanabilmesi mümkün olsa güzel olmaz mı? Gelecekte gölün kenarında fotoğraftaki gibi bir manzara, bir piknik alanı ortaya çıkamaz mı?
Bu ulaşılamaz bir hayal midir sizce değerli köylülerim?
Biraz araştırınca Devletin bu ve benzeri birçok sulama göleti yapmış olduğunu görmek mümkün. Konuyla ilgili fikri olgunlaştırıp, bir proje formatında belki biraz üzerinde çalışarak köy muhtarlığı tarafından ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmak yoluyla hayalden gerçeğe dönüşebilecek bir proje fikri olduğu kanaatinde olduğumu belirtmek istiyorum.

2.    SÖĞÜTLÜ GÖL MESİRE ALANI PROJESİ
Köyümüzün güzel bölgelerinden Tetisharot mevkiinde, Kayadibi, Kayabaşı ve Saylıca köyleri hudut noktasında bulunan Söğütlü Göl civarının düzenlemesi yapılarak bir mesire alanına dönüştürülmesi projesi.
Bazı hemşerilerimin bildiği gibi “Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği” olarak hazırlamış olduğumuz bu projeye fon aramaya devam etmekteyiz. Yaklaşık yüz bin lira gibi bütçeyle hayata geçirilebilecek olan bu projenin köyümüzün marka değerine önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Gurbetçi derneklerimizin öncülüğünde geçtiğimiz yaz başlatılan festivale de önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu proje fikri aşağıda belirtilen faaliyet ve hedeflere yönelik olacaktır.
 1. Şavşat Tepeköy, Saylıca, Kayabaşı, Kayadibi ve civar köylere yakın noktada bulunan Söğütlü Göl çevresini bir mesire alanı olarak düzenlemek.

  Yukarıdaki fotomontaj fotoğrafa benzer bir düzenleme arzulamaktayız. Gölün etrafında doğal ortama uygun olarak yapılacak masalı ahşap kamelyalar, her bir kamelyanın yanında birer adet beton barbekü, kamelyaların altına kilit parke veya doğal taş döşenesi, gölün çevresine ahşap mesarlı bir çit ve belki mümkün olursa gölün ortasından bir ahşap köprü yapmak istiyoruz. Tabii bütün bunlardan önce de gölün içerisinden bir miktar balçık temizliği de yapılması gerecek ve bu da projenin içerisinde var.

   

 2. Göl çevresinden hareketle dağ yürüyüşü, orman yürüyüşü güzergâhları düzenlemek.

  Düzenlemek istediğimiz bu mesire alanı çevresinde farklı aktiviteler için düzenleme yapma fikrimizde var bu proje kapsamında. Göl kenarında kısa yürüyüş parkuru düzenlemenin yanı sıra, Tanjulet’in sırtına doğa yürüyüş güzergâhı ve tepede mini bir seyir terası yapmak ayrıca daha uzun bir güzergâh olarak orman yürüyüş parkuru da Ahuvat, Huhula Tepe mevkiine doğru bir parkur düzenlemesi yapmak yön ve mesafe tabelaları koymak istiyoruz. Belki bu güzergâhların birinde gelecekte Offroad etkinlikleri bile düzenlemek mümkün olabilir. Neden olmasın?

   

 3. Düzenlenecek mesire alanında bayramlaşma etkinliği, festival tarzı etkinlikler düzenlemek ve genç kuşakların tanışmasını, kaynaşmasını sağlamak.

   Projenin bir ayağı olan festival etkinliği İstanbul Tepeköy’üler Derneği öncülüğünde Göl’ün hemen kenarında olmasa bile bu bölgede yapılmaya başlandı bile. Projede düzenlemek istediğimiz oturma ve yürüyüş alanlarının bu Festivale önemli bir katkı sağlayacağı muhakkaktır.  Böylece çoğu gurbette yaşayan köylülerimin senede bir de olsa burada buluşması, genç kuşakların tanışması ve bu festivalin bir “Geleneksel Yaşam Kültürü Festivali’ne” dönüşmesiyle kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması da sağlanmış olacaktır.

  Geleneksel Yaşam Kültürü Festivali aslında başlı başına bir proje konusu olabilir.

  Şöyle hayal edebiliriz mesela;

  Geleneksel Yaşam Kültürü Festivali birkaç gün sürecek ve ilk gün etkinliklerine Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi ve Köy Meydanı’nda başlanacak. Burada; Hızarla odun kesme yarışması, Odun yarma yarışması, Hızarla tahta biçme yarışması, Bedevra açma yarışması, Sepet örme yarışması, kuymak, gevrek, kete, erişte, silor yarışması gibi çeşitli yarışmalarla kültür yaşatılabilir ve gelecek kuşaklara aktarılabilir. Bu konular üzerinde çalışılabilir ve çoğaltılabilir.

Aynı günün akşamında “Tepeköy Nostalji Geceleri” adıyla çok güzel bir etkinlik yapılabilir. Şöyle hayal ediniz mesela Nostalji Geceleri programını;