• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905055441076
  • https://www.instagram.com/ayekder
  • https://www.youtube.com/channel/UCEXc-5hgTC1kxZkxHJ8JS8g/videos

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği / AYEK-DER

Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi

Müzemiz ve Kitabımız TRT Trabzon Rdyosunda Konuşuluyor

TRT Trabzon Radyosu "Köşe Bucak Karadeniz" Canlı Kuşak Programında müzemiz ve kitabımız konuşulmaya devam ediyor.

TRT Trabzon Radyosu Program Yapımcısı Yavuz ÜÇÜNCÜ tarafından hazırlanan "Köşe Bucak Karadeniz" Canlı Kuşak Programına telefon bağlantısı yoluyla konuk olan Tepeköylüler, "Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi" ve "Yaşanmış Hikayelerle Şavşat Tepeköy Geleneksel Köy Hayatı" adlı kitabımızdan hareketle yöremizin geleneksel yaşam kültürünü aktarmaya devem ediyorlar.

İlk olarak derneğimiz Prroje Koordinatörü Mustafa YÜKSEL tarafından "Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi" nin tanıtımı yapıldı. Müze projesi fikrinin gelişimi, derneğimizin kuruluşu, müzede yer alan eserler ve bu tür müzelerin önemi üzerine konuşulan program 27 Aralık 2020 Pazar günü 12.20 de yayımlandı.
 
30 Aralık 2020 Çarşamba günü 11.00 deki programa yine telefon bağlantısıyla konuk olan YÜKSEL pandemi nedeniyle evde kal çağrılarına uyan Tepeköylülerin düzenlenen yarışmaya göndermek üzere yazdıkları hikayelerden oluşan "Yaşanmış Hikayelerle Şavşat Tepeköy Geleneksel Köy Hayatı" adlı kitap hakınnda bilgiler verdi.

3 Ocak 2020 pazar günü 11.30 da yayımlanan programa ise köyümüzün gururu, kitabımızın seçici kurul üyesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Sayın Prof. Dr. Necdet Şükrü ALTUN konuk oldu. Necdet hoca kitabımızda yayımlanan "Baba Evinin Anlattıkları" adlı yazısından hereketle baba ocağı ve memleket üzerine sohbet etti.

8 Ocak 2021 Cuma günü 12.30 da İstanbul Artvin Şavşat Tepeköy Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Süleyman YAZAR programa konuk olarak bağlandı ve kitabımızdaki "SEHERÇİN"  adlı hikayesinden hareketle dünden bugüne yöremizdeki yayla kültürünü, yayla yolculuklarını anlattı.

13 Ocak 2021 Çaşmaba günü programa konuk olan kitabımızın seçici kurul üyesi eğitimci, şair Yalçın TEMİZ'de kitapta yer alan "AĞA EMİ" adlı eseri üzeren söyleşide bulundu.

23 Ocak 2021 Cumartesi günü saat 12.10 da yayına konuk olan eğitimci, emekli maarif müfettişi Sayın Ahmet ÖZTÜRK hocamızda başta Çiruh Yaylası olmak üzere köyümüzün geçmişte kalan geleneksel yaşamıyla ilgili söyleşide bulundu.

28 Ocak 2021 Perşembe günü saat 12.30 da TRT Trabzon Radyosu Köşe Bucak Karadeniz Canlı Kuşak Programına konuk olarak telefonla bağlanan Rafet YILDIRIM da kitapta yer alan "İstikabl İçin Kaçtım" adlı hikayesini ve bu hikayeden hareketle köyümüzün okumaya olan ilgisini, eğitime erişim arzusunu bunun geçmişte güçlüklerini anlattı. 

2 Şubat 2021 Salı günü, "Dümdüz yol varken tümsekten yürümeye çalıştığımız, kötülük namına hiçbir şeyi bilmeyecek kadar cahil olduğumuz ve büyümek isteyecek kadar saf olduğumuz çocukluk yıllarına özlem duymayanınız var mıdır bu aralar? Cevabınızın evet olduğunu düşünerek insanın anayurdu çocukluğuna bir yolculuk yapmak istedik bugün bizler de. Yanımıza da Yazar Makbule (Acar) Yeni" girzgahıyla yayına konuk olarak bağlanan Makbule (Acar) Yeni de kitabımızda "İnsanın Anayurdu Çocukluğudur" adlı eserinden hareketle köyümüzle ilgili söyleşide bulundu.

7 Şubat Pazar günü programa telefonla bağlanarak konuk olan emekli eğitimci Sayın Karaebey KARAKAYA  hocamız demircilik zanaatı ve merhum Mahmut Usta başta olmak üzere köyümüzün demirci ustaları üzerine söyleişde bulundu.

12 Şubat 2021 Cuma günü programa konuk olan Erkan BAHÇECİ de kitabımızdaki Morbet adlı hikayesinden hareketle geçmişte yöredeki tarım faaliyetlerini anlattı.

Hazırladığı programlarla kültürümüzün konuşulmasına ve tanıtılmasına katkı sağlayan TRT Trabzon Radyosu Program Yapımcısı Sayın Yavuz ÜÇÜNCÜ beye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Programşarın ses kayıtları köyümüzden görüntülerle desteklenerek videoya dönüştürülmüş ve yotube kanalımızda ve sitemizde sol menüdeki videolar bölümünde yayımlanmıştır.

YOUTUBE KANALIMIZDAN VİDEOLARIMIZI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


Haber: Mustafa YÜKSEL
0505 5441076
715 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret46912