• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905055441076
  • https://www.youtube.com/channel/UCEXc-5hgTC1kxZkxHJ8JS8g/videos

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği / AYEK-DER

Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi

MÜZEMİZDE TADİLAT

Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi tadilat çalışmaları devam ediyor.

2014 yılında gerçekleştirilen proje kapalı bulunan köy okulunu  tadilatı yapılarak 2015 yılında Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi adıyla hizmete açılan müzemizde Derneğimiz ve Muhtarlık işbirliği ile tadilat çalışmalarına başlandı.


Okul döneminde sahneli sınıf - büyük sınıf olarak bilinen müzemizin doğu tarafındaki bölümün cami tarafındaki duvar dibinde kalan kısmı dış duvardan aldığı suya bağlı olarak laminat parkenin altındaki tahtaların çürümesi ve beton zemindeki çökmeler nedeniyle tadilata ihtiyaç duyuldu. 

Yapılan inceleme sonucunda bahse konu bölümdeki yaklaşık 50 metrekare laminat parke söküldü. Çürüyen ahşap malzeme tamamen kaldırıldı. Betondaki çökme olan kısımlar harçla onarılarak tüm tabana şap betonu döküldükten sonra yeniden laminat parke ile kaplanacak. Ayrıca duvardan tekrar su sızıntsını önlemek amacıyla da dışardan yalıtım ve drenaj yapılacak.


Müzemizdeki tadilat çalışmaları köy kameralarımızdan 5  numaralı kameradan görülbilir. Müzemizin yaşatılması ve burada sergilenen geleneksel yaşam kültürümüzü yansıtan eşyaların genç ve gelecek nesillere aktarılamsı adına oldukça önemli olan bakım ve onarım faaliyetlerini destekleyen tüm köylülerimize teşekkür ederiz.
64 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret41197