• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği

AYEK-DER

Mustafa YÜKSEL
m_yuksel@hotmail.com
Şavşat Tepeköy Organik Yol Projesi
07/03/2017
Derneğimiz atrafından Şavşat Tepeköy ORGANİK YOL Projesi adıyla yeni bir proje hazırlanark proje faaliyetlerine başlanıldı.
 
Şavşat Tepeköy yöresindeki geçmişten günümüze varlığını sürdüren ancak son yıllarda kaybolmaya yüz tutan elma, armut, kiraz, dut, ceviz, muşmula, kızılcık, erik, ıhlamur ve benzeri geleneksel organik meyve ağacı çeşitlerinin çoğaltılarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla hazırladığımız bu projenin gerekçesi ve beklentilerimizla ilgili özet bilgiler aktarmak istiyorum sizlere.
 
Projenin başarılı olması halinde bir kaç yıl sonra köyümüzün yolunu lütfen hayal ediniz. İlkbahar mevsiminde ana yoldan Tepeköy yoluna girdiğinizde yolun her iki tarafında rengarenk çiçek açmış meyve ağaçlarını göreceksiniz. Mesela ilk önce erken açan kızılcık ağaçlarının, biraz daha gidiyorsunuz erik ağaçlarının, kiraz ağaçlarının, elma ve armut çeşitlerinin rengarenk çiçeklerini göreceksiniz. Bahçecik mahallesi ile tepeköy arasındaki yaklaşık 500 m kod farkını düşündüğünüz zaman bu çiçeklerin en az bir ay bitmeyeceğini köye varıncaya kadar devam edeceğini düşününüz.
 
Sonra çiçeklerin arkasından meyveler olgunlaşmaya başlayacak. Erken yazdan son güze kadar yol kenarında mevisimine göre çeşitli meyvelerle yolculuk edeceksiniz. İstediğiniz ağacın dibinde durup istediğiniz meyveyi istediğiniz kadar tatma fırsatı bulacaksınız inşallah. Ve bu lezzetler geleneksel organik meyve lezzetlerimiz olacak. Mesela partağa armudu, imerhevla, kurisatvla, macarula  ve tevrecul armutları. Mesela karanfil elması, ahıska elması, şeker elması gibi.
 
Düşünün litfen yoldan gelip geçen herkese yetecek kadar her çeşit meyve ağaçlarıyla dolu güzel bir yolu olan bir köyün halkı olmaktan mutlu olacaksınız. Kurda kuşa bile katkınız olacak, insanlığa hizmetiniz olacak, geçmişlerinizin hayrına geçmişlerinizin lezzetlerini gençlerinize ve gelecek kuşaklara aktarmış olacaksınız. Bir çok geleneksel meyve çeşidini kaybolmaktan kurtaracaksınız. "Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" Hadis-i Şerifi emrini yerine getirmiş olacaksınız.
 
Böyle bir projenin içerisinde yer almak isetemez misiniz? Beş fidan da siz dikmek istemez misiniz? Her hangi bir fondan bütçesi desteği olmayan ve gönüllülük ilkesiyle imece usulü köylülerimizin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan bu projeye katkı sağlamak istemez misiniz? 

Beklentimiz tüm köylülerimizin proje kapsamında yapılacak olan ve günü  önümüzdeki günlerde duyurulacak olan FİDAN DİKME ETKİNLİĞİ gününde kazma küreğini alıp köyümüzün yoluna gelmesi ve proje ekibimizin temin edeceği meyve fidanlarından beş tanesini dikmesi.
 
Faydalı işlerden hiç bir zaman geri durmayan Tepeköy halkının bu proeyi de birlikte hayata geçireceğinden emin olmanın gururuyla saygılarımı sunuyorum.
 
 


1373 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Erasmus+ KA104 Projesi Suıduk - 28/04/2016
Derneğimi yeni projeleriyle kültürel faaliyetlerine devam ediyor.
MÜZEMİZ GÜZEL BİR TÖRENLE AÇILDI - 15/06/2015
ŞAVŞAT TEPEKÖY GELENEKSEL YAŞAM KÜLTÜRÜ MÜZESİ AÇILIŞ PROGRAMI
Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi - 25/12/2014
Müzede Sergilenebilecek Eşyalar
Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi - 25/12/2014
Müzede Sergilenebilecek Eşyalar
MÜZE PROJESİ - 17/11/2014
"Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi Projesi" Hangi Aşamada?
Projemiz Gerçekleşiyor... - 15/08/2014
İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenmesi uygun görülen, kabul edilen projemiz hayata geçiyor.
Faaliyetlerimiz, projelerimiz - 08/04/2014
Henüz birinci yılını bile doldurmayan derneğimizin çalışmaları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım bu ilk köşe yazımda...
Köşe Yazıları - 07/04/2014
Değerli ziyaretçilerimiz; Sitemize üye olduktan sonra köşe yazarlığı talebinde bulunup, köşe yazısı gönderebilir ve yayımlanan köşe yazılarını buradan takip edebilirsiniz.
Takvim
Saat
Hava Durumu
Site Haritası