• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği

AYEK-DER

GELENEKSEL YAŞAM KÜLTÜRÜ MÜZESİ KARADENİZ KÜLTÜR ENVANTERİNDEDoğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
(DOKAP) tarafından yürütülen "Karadeniz'de Zamanın İzleri - Karadeniz Kültür Envanteri Projesi" kapsamında 8 şehirdeki kültür varlıkları kayıt altına alındı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, DOKAP bölgesindeki Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Trabzon şehirlerini kapsayan çalışma, konularında uzman akademisyen ve bilim adamlarının katkılarıyla araştırma, tespit, belgeleme (görsel, işitsel, yazılı), veri tabanına işleme ve raporlama şeklinde yürütüldü.

Yaklaşık 2 yıldır çalışmaları devam eden projede, "Karadeniz Kültür Envanteri" taşınmaz kültür varlıkları, doğal varlıklar, halk kültürü ve müzeler başlıkları altında sınıflandırıldı.

Türkiye'de ilk kez geniş ölçekli bir çerçevede hazırlanan, binlerce varlığın sınıflandırıldığı geniş bir veritabanı olarak, kültürel varlıkların takibi, turizmin gelişmesi ve çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkıda bulunmayı amaçlayan envanter kapsamında 5 bin 697 taşınmaz kültür varlığı kayda geçirildi. 

"Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi" Envanter içerisinde Müzeler başlığı altında yerini aldı. Müzemizin envanterde yer almasından dolayı mutluluğmuzu tüm AYEK_DER üyeleri ve Tepeköy halkı ile paylaşmaktan onur duyuyoruz.


Konuyka ilgili Anadolu Ajansı haber detayları için linki tıklayınız: https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/karadenizin-kultur-envanteri-kayit-altina-alindi/1406673  

Proje ile ilgili detaylı bilgi için (DOKAP sitesi) linki tıklatınız: http://www.dokap.gov.tr/haberler/kultur-envanteri-lansman-toplantisi-yapildi/57/Detay

Online Karadeniz Kültür Envanteri için linki tıklayınız: https://karadeniz.gov.tr/

Online Karadeniz Kültür Envanteri'nde Tepeköy Gelneksel Yaşam Kültürü Müzesi için tıklayınız: https://karadeniz.gov.tr/geleneksel-yasam-kulturu-muzesi-tepekoy/

Mustafa YÜKSEL


  
199 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Saat
Hava Durumu
Site Haritası