• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905055441076
  • https://www.instagram.com/ayekder
  • https://www.youtube.com/channel/UCEXc-5hgTC1kxZkxHJ8JS8g/videos

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği / AYEK-DER

Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi

Şavşat Tepeköy yolunun ana yol ile köy merkezi arasında kalan yaklaşık 7 km uzunluğundaki kısmında köy halkı tarafından yol çevresi temizlik etkinliği gerçekleştirildi.

Şavşat Tepeköy yolunun ana yol ile köy merkezi arasında kalan yaklaşık 7 km uzunluğundaki kısmında köy halkı tarafından yol çevresi temizlik etkinliği gerçekleştirildi.

Artvin’de yaşamakta olan Tepeköylülerin kurmuş olduğu Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği (AYEK-DER) tarafından organize edilen ve İstanbul - Artvin Şavşat Tepeköy Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Bursa Tepeköy Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Tepeköy Muhtarlığı tarafından da desteklenen etkinlik Watsap grupları ve sms ile yapılan çağrılar üzerine köyde yaşayan 50 den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.


17 Ağustos 2021 Salı günü saat 10.00 da Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi önünde toplanan katılımcılara AYEK-DER tarafından hazırlanmış olan etkinlik için hazırlanmış olan şapka, maske, eldiven ve çöp torbası dağıtımı yapılarak etkinliğe başlandı. Görev dağılımının ardından katılımcılar tarafından köy merkezinden ana yola kadar olan yaklaşık 7 km mesafede yol boyunca bir yandan çevreye atılmış çöpler toplanırken bir yandan da görüntüyü engelleyerek trafiği tehlikeye sokacak ağaç dalı vs. temizliği yapıldı. Ayrıca Organik Yol Projesi kapsamında yol çevresine üç yıl önce dikilmiş olan fidanların bakımı da yapıldı.


Yol çevresinden toplanan yaklaşık 50 torba çöp etkinliğe katılan köylülerimizden Armağan ÖZTÜRK’ün arabasına yüklenerek belediyenin çöplüğüne nakledildi.Etkinliğe katılan köy halkı tarafından şehit çeşmesinde ve Gobat düzünde verilen molalarda ve etkinliğin bitiminde Elfaz YÜKSEL’in çaldığı tulum eşliğinde yöresel halk oyunlarımızı oynayarak çevre konusunda daha duyarlı olunmasına dikkat çekildi. AYEK-DER Başkanı Orhan SEVİM ile İstanbul - Artvin Şavşat Tepeköy Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman YAZAR’ın organizasyona katılanlara yaptıkları teşekkür konuşmasıyla etkinlik sonlandırıldı.

Etkinlikte çekilen görüntülerin videosu hazırlanarak derneğimizin youtube kanalında yayımlandı. https://youtu.be/pEYFKpg5iHY 
456 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret64978