• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905055441076
  • https://www.instagram.com/ayekder
  • https://www.youtube.com/channel/UCEXc-5hgTC1kxZkxHJ8JS8g/videos

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği / AYEK-DER

Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi

Suat TEMİZ
suattemiza@gmail.com
BİRLİKTELİK 6
13/12/2021

Komşular  

 

Birliktelikler meyvelerini vermeye devam ediyor. 

 

Tepeköyümün kitabı. 

Yaşanmış Hikayelerle Şavşat Tepeköy GELENEKSEL KÖY HAYATI...

 

Artık köyün hangi ligde oynaması gerektiği belirlendi. 1.ligde oynamamız gerekiyor. Aşağısı kurtarmaz. Bize yakışmaz. Takımdaki arkadaşlara ne kadar teşekkür etsek azdır. 

 

Nisan 2020 tarihinde ilan edilen yarışma şartnamesine göre belirlenen 56 gönüldaşın eserlerkitabımız da yayınlanarak 2021 de okurlarına sunuldu. 

 

Kitapta eserleri yayınlanan kişilerin doğum yeri Şavşat. En yaşlısı 82, en genci 29 yaşında. Üç nesil bir arada. Her meslekten insan var. Çoğusunun babası Tepeköy rençber. Eserlerin konusu Tepeköy. 

 

Yapılan bu faaliyete karşın söylenecek çok söz var fakat o da tek kelimeyle mükemmel. Yarışma profesyonelce düzenlenen uluslararası edebiyat yarışması değildi ama, neticesi bana göre uluslararası ağırlıkta. 

 

Kitapda yer alan eserlerin her satırında saygı ve sevgi kokusu var. İnsana, hayvana, çevreye saygı. Beni en çok duygulandıran ayni zamanda sevindiren ve mutlu kılan da bu oldu. Saygı ve sevgiye dayanan komşuluklara birde akrabalıklara dayanan hısım ve dostluklar eklenince yedi düvele karşı duracak gücümüz var demektir. 

 

Tepeköy’ün birde müzesi var ki tam bir örnek çalışma. Birlikteliklerle, özverili bir ekip çalışmasıyla meydana getirilen, içinde hazinelerin saklandığı kale misali. Fikirsel olarak takdir edilen organik yolumuz bizi medeni ve özgür dünya ile bağlayan yol, “Geleneksel köy hayatı” kitabı ise kaledeki gözetleme kuleleri gibi, köyün her türlü güzellik ve gizliliklerini orda görmek mümkün. 

 

İyinin daha iyisi nasıl olmalı” diyerek ve hedeflerimizi daha yükseklere taşımak için yola devam edersek; 

 

- Kadın katılımcılar az. 40 yıl önce kız çocuklarının okutulmasının zorlukları vardı, bu gün bu zorluklar aşıldı ve birçok meslek de başarılı Tepeköy kadınlar var. Daha çok Tepeköy kadının takımda yer almaları güzel olur. 

 

- Başarılı olmak için eğitim şart, toplum olarak güçlü olmak için birliktelik şart. İnanç ve fikir özgürlüğü demokrasilerin vazgeçilmeziDerneklerimizigeniş tabanlı, daha aktif ve daha güçlü olması güzel olur. 

 

Kitaptaki eserler genellikle geçmişle ilgili. Yaşadık, bitti ama unutulmaz anılarımız da kulağımıza küpe olsun. Fakat hayat devam ediyor. Çocuklarımız hayatın başlangıcında. Köyümüzdeki bu başarılı insanlarımızın yetiştirdiği veya yetiştireceği meyvelerden gençlerimizin istifade etmesi güzel olur. 

 

- 1960' yıllarda başlayan gençlerdeki okuma hevesi ve köyden şehire göçler sonrası şekil değiştiren çalışma hayatımız, çocuklarımızın da geleceğini şekillendirmektedir. Dün iyi bir rençber olan babaların çocukları bu gün popüler olan mesleklerde bizde varız demeleri, iyi bir işadamı veya saygın bir bürokrat veya başarılı bir sanatçı olmaları da güzel olur.  

 

13.12.2021 

Suat TEMİZ 510 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİRLİKTELİK 5 - 24/10/2021
Türkiye ceviz ihtiyacı 300 bin ton. Yerli üretim 200 bin ton. İthalat 100 bin ton. Ceviz için 2020 yılında ödenen döviz 200 milyon usd....
BİRLİKTELİK 04 - 24/07/2021
Komşular Öncelikle Tepeköy köyü göleti ile ilgili gelişmeler sevindirici. İnşallah ilgililerin çalışması güzel sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Hepsine teşekkür ederim.
BİRLİKTELİK 3 - 28/05/2021
Eskiden olduğu gibi günümüzde de birçok kişilerin bir araya gelerek bir çok konuda faaliyet yapmaları mümkün. Bu, güçlerin, imkanların birleştirilerek çoğaltılması meselesi. Dedelerimizin yaylaya birlikte gitmesi, hayvanların birlikte otlatılması...
BİRLİKTELİK - 2 - 20/04/2021
Geçen ay birliktelik adında bir yazı yazmıştım. Kısada olsa birlikte olmanın faydalarından bahsetmiştim. Şimdi de birliktelik nasıl olur, bunun hukuki boyutları nedir onlardan bahsedeceğim...
BİRLİKTELİK - 20/03/2021
... Yeni fikirler ve yeni projelerde öncelik üretime dayalı projeler olmalı. Örnek alınacak çok güzel projeler var. Detaylar birlikte düşünülüp kararlaştırılır.
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret72038