• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905055441076
  • https://www.instagram.com/ayekder
  • https://www.youtube.com/channel/UCEXc-5hgTC1kxZkxHJ8JS8g/videos

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği / AYEK-DER

Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi

Mustafa YÜKSEL
m_yuksel@hotmail.com
MÜZE KATALOĞU
26/12/2023

SAYGIDEĞER TEPEKÖYLÜLER

Bazılarınızın yakından bildiği gibi yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığımız Müze Kataloğu yazımında sona yaklaşmış bulunmaktayız.

Öncelikle yazımı sürecinde bilgilerini ve katkılarını esirgemeyen köylülerime çok çok teşekkür ederim. Özellikle “Müze Gönüllüleri” WhatsApp grubunda bulunan arkadaşları süreç içerisinde epeyce rahatsız ettiğimizin farkındayız. Katkıları çok kıymetlidir.

Bu çalışmayı yaparken gördük ki Şavşat yöresinin geleneksel yaşam kültürü ilgili ne yazık ki birkaç dernek ve köy sitesinde daha çok yerel sözlük benzeri çalışmalar dışında fazla bir yazılı kaynak yok. Tepeköy’de daha önce gönderdiğiniz hikâyelerden oluşan “Yaşanmış Hikâyelerle Şavşat Tepeköy Geleneksel Köy Hayatı” alanında yöre kültürünün kayda geçmiş önemli bir eseri olmuştur. Bir köyün tamamen kendi yaşadığı hikâyelerden oluşan böyle bir çalışmanın başka bir örneği de var mıdır bilemiyoruz.

Müze Kataloğu da Şavşat kültürü ile ilgili bu kadar derli toplu bilginin ilgili eşya fotoğraflarıyla birlikte yer aldığı bir çalışma olarak ilk ve örnek bir yayım olacak. Müzemizde bulunan 526 adet kayıtlı geleneksel yaşam kültürü serinin her bir hakkında yarım sayfalık bir metin yazmış olduk. Nedir, neden – nasıl yapılır, ne için kullanılır …. Altına da ilgili eserin fotoğrafını koyacağız. Yörede kullanılmış alet edevatın hakkında bilgi yazarken aslında geçmişin yaşam koşullarına, geçmişin zorlu yaşam koşullarına da dolaylı bir şekilde değinmiş ve kayda geçmiş olduk. Bu yaşta bizlerin bile hatırlamakta ve ulaşmakta zorlandığı bilgiler yazıya geçmese belki gelecek birkaç on yılda hepten ulaşılamaz olacaktı.

Yazım sürecinde 526 maddenin her birinin en az iki kez üzerinden geçtik. Hakkında bilgi sahibi olmadıklarımızı bilenlerden sorduk, doğrudan yazan, yazdıklarımızı okuyup önemli katkılar sağlayan, telefonlarımıza cevap verip bilgisini aktaran değerli büyüklerime isimlerini burada zikretmeden ayrıca teşekkür ediyorum. Katalogda kaynak kişiler listemiz yer alacaktır.

Tereddüt hasıl olanları yeniden değerlendirip daha iyi bileceğini düşündüğümüz mevzuya yakın olarak bildiğimiz daha yaşlılarımıza sorduk. Şimdi metinlerin son okumalarını yaparak yazım kuralları bakımından tekrar gözden geçireceğiz. Müzedeki eserlerin her birinin fotoğraflarını çekip metnin altında kendisine ayrılan yere dizerek baskıya hazır hale getireceğiz. Bu yaz baskıya hazır olmasını umuyoruz.

Hayırlı olsun.207 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Web Sitemiz Hakkında - 25/03/2021
Web sitemiz daha da zenginleştirerek ve sürekli güncelleyerek yaşatmak için çabalıyor, ziyaret, öneri ve yazılarınızla katkılarınızı bekliyoruz.
Yaşanmış Hikayelerle... - 12/01/2021
Büyük Köyün Saygıdeğer Güzel İnsanları;
Şavşat Tepeköy Organik Yol Projesi - 07/03/2017
Şavşat Tepeköy ORGANİK YOL Projesi ile hem geleneksel organik meyve çeşitleri yaşatılacak, hem de Tepeköy yolu çok güzel örnek bir çevre düzenlemesine kavuşacak.
Erasmus+ KA104 Projesi Suıduk - 28/04/2016
Derneğimi yeni projeleriyle kültürel faaliyetlerine devam ediyor.
MÜZEMİZ GÜZEL BİR TÖRENLE AÇILDI - 15/06/2015
ŞAVŞAT TEPEKÖY GELENEKSEL YAŞAM KÜLTÜRÜ MÜZESİ AÇILIŞ PROGRAMI
Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi - 25/12/2014
Müzede Sergilenebilecek Eşyalar
Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi - 25/12/2014
Müzede Sergilenebilecek Eşyalar
MÜZE PROJESİ - 17/11/2014
"Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi Projesi" Hangi Aşamada?
Projemiz Gerçekleşiyor... - 15/08/2014
İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenmesi uygun görülen, kabul edilen projemiz hayata geçiyor.
 Devamı
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret72039