• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905055441076
  • https://www.youtube.com/channel/UCEXc-5hgTC1kxZkxHJ8JS8g/videos

Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği / AYEK-DER

Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi

Suat TEMİZ
suattemiza@gmail.com
BİRLİKTELİK 04
24/07/2021
Komşular
Öncelikle Tepeköy köyü göleti ile ilgili gelişmeler sevindirici. İnşallah ilgililerin çalışması güzel sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Hepsine teşekkür ederim.

Her kesin iyi kötü dünyanın gidişatı hakkında bilgi sahibi olduğunu tahmin ediyorum. Ben bazı bilgileri hatırlatma babında yazıyorum. Bundan 150 sene önceye kadar insanlar toprağa daha çok bağlıydı. Toprak zenginliği esasdı. Sanayi devrimi dedikleri bu son 100 -150 sene fabrikalara bağımlı olarak geçti. Para, araba, ev ön plana çıktı. Köylüydük işçi olduk. İçinde bulunduğumuz gelecek 100 sene ise bilgi çağı olarak adlandırıldı. Bilgiyi kullananlar ağa, patron, bilgiye uzak olanlar kul veya köle olacak. Bir başka konu ise gördüklerimizin, duyduklarımızın ve dokunduklarımızın ötesinde bir başka dünyanın varlığının da keşfedilmesidir. Bu da sanal dünya.

Bilgi çağında bir başka handikap var. Dünya nüfusunun artması toprak, su, gıda, tarım ve hayvancılığı daha değerli kılmaktadır. Bilgi çağındaki olabilecek savaşların nedeninin gıda olacağı otoritelerce belirtiliyor. Bu nedenle her kişi, her devlet topraklarına sahip çıkma mücadelesi veriyor. 

Bu bilgilerden sonra dönüyoruz Ağaldaba ya. Ne yapmalıyız, neden yapmalıyız, ne yapabiliriz? Gıdıklamaya devam ederken bazı konularda Türkiye’nin bazı bölgelerinde faaliyet gösteren örnek bazı kuruluşlara göz atalım istiyorum.

Ayekder, Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği, müze projesi,

Ovacık / Tunceli kalkınma kooperatifi, bal, bakliyat, pekmez ve süt ürünleri üretimi.

Arapgir turizm geliştirme kadın kooperatifi, seramik, el işleme, yöresel ürünler.

Ayaş Akkaya Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Ayaş domatesinden salça üretimi, el sanatları, bitkisel ve hayvansal ürünler üretimi, 
 
Beypazarı Bostancıları Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarımsal üretim.

Benzer binlerce kuruluş var. Bu tür organizasyonları daha yakından incelediğimizde devletin teşvikleri olduğu gibi büyük şirket ve holdinglerin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile ilintili olduklarını görebiliyoruz. 

Bir toplulukta bilge olan kişinin konuşması beklenilir, bir haksızlık karşısında güçlü olan kişinin müdahale etmesi beklenir, Şavşat da bir örnek proje geliştirilecekse bunu ağaldaba nın yapması gerekir demek memnuniyet verici bir düşünce olmaz mı? Köyümüzde yapılan müze 1. örnek proje, ikinci, üçüncü neden olmasın. Daha önceki yazılarımda ekonomi içerikli ve tarıma dayalı örnek projeler düşünülmesinin gelecek için daha uygun olacağı yönünde düşüncelerimi belirttim. 

Çağrımı yinelemek istiyorum. Göletimiz yapılacak inşallah. O kadar su ile patates tarlasını, soğan bostanını sulamak değil daha büyük işler yapalım diye yeni fikirlere gerek var. Benim acizane düşüncem bahçecikten sağota kadar ceviz bahçeleri kurmak. Ceviz bölge iklimine ve rakımına uygun, ithalatı yapılan ekonomik değeri olan bir ürün. Uğraşmaya değer.
Suat TEMİZ


228 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİRLİKTELİK 3 - 28/05/2021
Eskiden olduğu gibi günümüzde de birçok kişilerin bir araya gelerek bir çok konuda faaliyet yapmaları mümkün. Bu, güçlerin, imkanların birleştirilerek çoğaltılması meselesi. Dedelerimizin yaylaya birlikte gitmesi, hayvanların birlikte otlatılması...
BİRLİKTELİK - 2 - 20/04/2021
Geçen ay birliktelik adında bir yazı yazmıştım. Kısada olsa birlikte olmanın faydalarından bahsetmiştim. Şimdi de birliktelik nasıl olur, bunun hukuki boyutları nedir onlardan bahsedeceğim...
BİRLİKTELİK - 20/03/2021
... Yeni fikirler ve yeni projelerde öncelik üretime dayalı projeler olmalı. Örnek alınacak çok güzel projeler var. Detaylar birlikte düşünülüp kararlaştırılır.
Takvim
Hava Durumu
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret41196